Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października niezależnie od okoliczności. Brexit to trudny temat dla przedsiębiorców. Dla firm to oznacza, że Wielka Brytania stanie się krajem trzecim, a to oznacza, że muszą być gotowi na nowe procedury, np. zgłoszeń dotyczących eksporterów i importerów, uzyskaniu pozwolenia celnego i wyborze formy zgłoszenia celnego, nowe standardy, certyfikaty, normy sanitarne lub fitosanitarne. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze zmian i tego, że trzeba się do nich przygotować. 

 

Przedsiębiorco, czy:

prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią❓

świadczysz usługi na rzecz podmiotów brytyjskich❓

zamierzasz kontynuować je po Brexicie❓

czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy❓

 

WAŻNE!

  1. Mogą wystąpić zakłócenia oraz zostaną nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia. Z dniem 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych.
  2. Zasady handlu z Wielką Brytanią będą takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Należy zapoznać się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać po brexicie.
  3. Należy zadbać o to, by pracownicy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Rekomendowane jest posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!

Jeżeli firma zamierza kontynuować prowadzenie wymiany handlowej z Wielką Brytanią, musi przede wszystkim posiadać europejski numer EORI (https://puesc.gov.pl/eori) – można wystąpić o jego nadanie. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli firma będzie dokonywała importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii lub realizowała operacje tranzytowe z tego kraju, to musi posiadać również brytyjski numer EORI, żeby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii https://www.gov.uk/eori – można wystąpić o jego nadanie.  

 

Więcej informacji na stronie: https://www.brexit.gov.pl